Öğrenci Kulüpleri ve Etkinlikler – TED ÇORLU KOLEJİ

Öğrenci Kulüpleri ve Etkinlikler

1. OKUL KULÜPLERİ

Haftalık ders programı içine yerleştirilmiş olan kulüp saatinde öğrenciler, içinde bulundukları yaş grubunun özellikleri de göz önüne alınarak düzenlenmiş olan kulüp etkinliklerine katılır. Bu etkinlikler bilimsel, sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif alanlarda, öğrencilerin özgüvenini ve sorumluluklarını geliştirmek, yeni ilgi alanları ve beceriler oluşturmak amacıyla uygulanır. Her öğrenci haftanın iki günü iki farklı kulübe katılabilmektedir. Kulüplere devam zorunluluğu olup, kulüp etkinlikleri sırasında okul kuralları geçerlidir. Sene başında yapılan “Kulüp Tanıtım Günü’nde danışman öğretmenler ve çalıştırıcılar tarafından öğrencilere o yıl açılacak kulüpler hakkında bilgi verilir, tanıtım broşürü ile tercih formları dağıtılır. Daha sonra öğrenciler, velileri ile birlikte yapacakları tercihlerine göre kulüplere yerleştirilir.

2021-2022 yılında faaliyete geçebilecek kulüplerden bazıları aşağıda sıralanmaktadır:
1BASKETBOL KULÜBÜ (5. 6. 7. Sınıflar)
Neden bu kulüp?
Takım ruhu kazanır, takım içi yardımlaşmayı ve paylaşmayı öğrenirsin. Sınırlara ve kurallara uymayı öğrenirsin. İletişim becerin gelişir. Problem çözme kabiliyetin gelişir. Özgüven kazanırsın ve sorumluluk bilincin gelişir.

Seni neler bekliyor?
• Bu kulüp senin sportif kabiliyetlerini geliştirecek,
• Vücudunun atik ve esnek olmasını sağlayacak,
• Bedenin güçlenmesini ve dayanıklılığını artıracak,
• Kemiklerin ve kasların gelişmesini sağlayacak,
• Bu kulüpte çok kalori harcanmasından dolayı vücudun formda kalacak.
2YÜZME KULÜBÜ (Okul Öncesi ve 1. 2. 3. 4. Sınıflar)
Neden bu kulüp?
Bilişsel gelişimin hızlanır. Problem çözme kabiliyetin artar. Özgüvenin de artar, sakinleşir ve disiplin kazanırsın. İletişim becerin gelişir ve daha fazla sosyalleşirsin.

Seni neler bekliyor?
• Tüm kas gruplarını çalıştıracak,
• Vücut dengeni ve koordinasyonunu artıracak,
• Postürün düzelecek, esnekliğin artacak,
• Ruh sağlığını olumlu yönde etkileyecek,
• Bağışıklık sistemini güçlendirecek.
3SATRANÇ KULÜBÜ (1. 2. 3. 4. Sınıflar)
Neden bu kulüp?
• Planlı hareket etmeyi öğrenirsin,
• “Kendine güven” duygusu aşılanır ve bunu geliştirirsin,
• Diğer ders konularını daha iyi anlarsın ve odaklanırsın,
• Konulara karşı şüpheci yaklaşımı benimsersin, ezberci zihniyetten arınırsın,
• Başarıya ancak ve ancak sistemli ve disiplinli bir çalışmayla varılabileceğini öğrenirsin.

Seni neler bekliyor?
Bu kulüp sayesinde hızlı düşünüp, çabuk hareket edebilen, dış uyaranlardan etkilenmeyen ama en önemlisi gerilim altında bile paniğe kapılmayıp doğru hamleleri bulup uygulayabilen kararlı ve kendine güvenen bireyler olacağız.
4ROBOTİK VE KODLAMA KULÜBÜ (1. 2. 3. 4. Sınıflar)
Neden bu kulüp?
• Teknolojiyi kullanarak bilgisayarda tasarımlar yapan,
• Elektronik araçlarla kendi oyun konsolunu hazırlayan,
• Sıfırdan kendi oyununu tasarlayan meraklı ve araştırmacı bir öğrencisin demektir.

Seni neler bekliyor?
Elektroniğin gücünü kullanarak piyano merdiven, kartondan elektro gitar ve klavye ya da su piyanosu yapacaksın. 3 boyutlu kalemle kendi çizdiğin nesneleri kullanacaksın. Ayrıca sıfırdan kendi oyununu tasarlayacaksın.
5ROBOTİK VE KODLAMA KULÜBÜ (5. 6. 7. Sınıflar)
Neden bu kulüp?
Gündelik problemlerimize teknolojiyi kullanarak çözümler üreten, araştıran, düşünen, keşfeden, parçaları birleştiren, sıfırdan bir ürünü oluşturan veya bozulmuşu tamir eden bir öğrencisin demektir.

Seni neler bekliyor?
• Robot geliştirmeyi isteyen ve ona görevler verebilecek,
• Yeni projeler geliştirmeyi ve yarışmalara katılmayı hedefleyen,
• Kodlama veya 3 boyutlu tasarım yaparak gerçek hayata dair bir problemlerin çözümüne fayda sağlayacak ,
• Arduino, Makeblock, Micro:Bit gibi elektronik ve robotik araçları kullanarak projeler geliştirmeye hazır mısın?
6MÜNAZARA KULÜBÜ (5. 6. 7. Sınıflar)
Neden bu kulüp?
Araştırma yapmayı seven, kendini ifade etmek isteyen, sunum yeteneği güçlü öğrencilerden birisin demektir.

Seni neler bekliyor?
Bu kulüp senin bilgini, iletişimini, karar alma becerilerini geliştirecek. Empati, saygı, hoşgörü, demokratik olgunluk, işbirliği, tartışma kültürü gibi temel değerler kazanmanı sağlayacak.
7YETENEKLİ ELLER KULÜBÜ (1. 2. 3. 4. Sınıflar)
Neden bu kulüp?
Görsel sanatların her alanında eğlenmek, kendini keşfetmek istiyorsun demektir. Farklı materyal kullanımları ve sanat dallarını deneyimlemek istiyorsan kulübümüzün kontenjanına sen de katıl!

Seni neler bekliyor?
Birçok farklı malzemeyi göreceğin ve keşfedeceğin, grup ya da birey çalışmalarında aktif rol alacağın sanat dolu bir dönem seni bekliyor.
8BİLİM KULÜBÜ (5. 6. 7. Sınıflar)
Neden bu kulüp?
• Araştırma ve deney yapmayı, proje üretmeyi, yaratıcı düşünmeyi, planlama yapmayı seven, sabırlı ve öğrendiklerini arkadaşlarına sunmayı seven birisin.

Seni neler bekliyor?
Bilim kulübü senin araştırma, yaratıcı düşünme ve sunum becerilerini geliştirecek. Proje hazırlamayı, raporlamayı ve sunmayı öğrenecek, proje yarışmalarına katılacaksın. Eğlenceli deneyler yapacak, bilimsel konular ile ilgili belgeseller izleyecek, sunumlar yapacak, önemli bilim insanlarının etkileyici hayat hikayelerini dinleyeceksin.
9JİMNASTİK KULÜBÜ (1. 2. 3. 4. Sınıflar)
Neden bu kulüp?
Hem tek başına hem de arkadaşlarınla birlikte keyifli vakit geçirip, aynı zamanda daha sağlıklı ve düzgün vücut yapısına sahip olabilirsin.

Seni neler bekliyor?
Bu kulüpte beceri, koordinasyon, sıçrama, esneklik, kuvvet geliştirici çalışmalar yapıyoruz. Müzik eşliğinde denge, esneklik, akrobasi ve kuvvet çalışmaları yapıyoruz, ip, kurdele ve hulahup kullanıyoruz.
10MÜZİK KULÜBÜ (1. 2. 3. 4. 5. 6. Sınıflar)
Neden bu kulüp?
Birlikte müzik yapmayı, farklı türlerde müzik dinlemeyi ve icra etmeyi, çeşitli enstrümanlarla deneyim kazanmayı istiyorsun demektir.

Seni neler bekliyor?
• Müzik atölyesindeki sayısız enstrümanla deneyim,
• Müzik toplulukları oluşturup öğrenilen eserleri seyircilerin beğenilerine sunmak,
• Sahne tecrübesi kazanmak,
• Dünya müzikleri ile ilgili söyleşiler yapmak.
11COOKING KULÜBÜ (1. 2. 3. 4. Sınıflar)
Neden bu kulüp?
• Doğru çatal-bıçak kullanımını ve olması gereken bir masa düzenini öğrenebilirsin.
• Mutfak kültürümüzü tanıyıp yemekleri uygulamalı olarak yapabilirsin.
• Kendine sağlıklı atıştırmalıklar hazırlayabilirsin.

Seni neler bekliyor?
Birlikte tadına bakarak, görerek hazırlayacağımız lezzetler ve mutfağın keyifli dünyası seni bekliyor.

2. OKUL TAKIMLARI

Okul spor takımlarına seçmeler eğitim öğretim yılının ilk ayında ilgili branş öğretmenleri tarafından fiziksel yeterlilikler gözetilerek yapılır. Seçmelerden sonra öğrencinin takım içindeki uyumu ve yeterliliği öğretmeni tarafından sürekli izlenir. Öğrencinin spor takımlarında yer alması akademik başarısından ödün vermesi ya da öğretmenleri tarafından akademik başarısının çok önemsenmeyeceği anlamına gelmemelidir. Ayrıca yıl içinde okulu temsilen gerçekleşen il içindeki ve dışındaki müsabakalara katılımının anne baba tarafından da desteklenmesi beklenir.

Söz konusu müsabakaların gerçekleştirildiği tarihlerde okul takımlarında yarışan öğrencilerimiz için, sınav takvimi uyarınca yapılması zorunlu sınavların ve derslerin telafisi okul yönetimi tarafından programlanır.

Yerleşkemizde tüm yaş grupları, açık ve kapalı spor salonlarından ve kapalı havuzdan yararlanabilmektedir. Öğrencilerimizin ilgilenebileceği belli başlı spor takımları aşağıda sıralanmaktadır:

• Yüzme
• Basketbol
• Futbol
• Voleybol
• Hentbol
• Jimnastik
• Tenis
• Masa Tenisi

2021-2022 yılı için takım seçenekleri akademik yılın başlamasıyla belirlenecektir.

3. TOPLUM HİZMET ÇALIŞMALARI

Türk toplumu, tarihi değerleri ve kültürel olguları bakımından sosyal bir devlet anlayışına sahiptir. Birlikte hareket etme, aile kurma, dostluk ilişkileri geliştirme, yardımseverlik, merhamet ve vicdan sahibi olma, Ata’lar kültürümüzün parçası olan yaşlılarımızı her an hatırlama, küçüklerimizi koruyup kollama gibi hasletler Türk toplumunun evrensel değerleridir.

TED Okullarının en önemli misyonlarından birisi de birey ya da toplum nezdinde sosyal yardımlaşmayı sürdürülebilir hale getirmektir. Okulumuzda eğitim alan her öğrenci, mutlaka bir toplum hizmeti çalışmasında yer almaktadır. Bu anlayışın temelinde TED Okullarının bir Sivil Toplum Kuruluşu olması yatmaktadır.

TED Çorlu Koleji, çevrenin ihtiyaçları doğrultusunda öğrencileriyle çok çeşitli çalışmalar yapmayı hedeflemektedir. Bu çalışmalar sosyal yardımlaşmayı temel alan, bakımevi ziyaretleri, kütüphane destekleri, sokak hayvanları için barınak ve öğrencilerimizin yön vermesiyle de şekillenecek benzeri çalışmalardır.

TED Okullarında Sosyal Yardımlaşma Kulübü; hem okulumuzun öğrenci ve veliler arasındaki köprüsü hem de öğrenci ve toplum arasındaki en güzel temsilcisidir.

4. ATÖLYELER

Okulumuzda öğrencilerimizin yeteneklerini ortaya çıkaracak, geliştirecek her türlü faaliyet desteklenmekte; öğrencilerimize tiyatro, şiir, resim, heykel, seramik, dans, müzik ve halk oyunları çalışmalarına katılarak kendilerini bu alanlarda geliştirme ve ortaya koydukları ürünlerini sergileme imkânı sağlanmaktadır.

2021-2022 yılında faaliyete geçebilecek atölye çalışmalarından bazıları aşağıda sıralanmaktadır:
1TEMEL RESİM TEKNİKLERİ - DEKORATİF SANATLAR ATÖLYESİ
Öğrencilerin hayal güçlerini yaratıcı bir biçimde ortaya koyabilecekleri atölyemizde resim derslerimiz gerçekleştirilmektedir. Atölyemizde öğrenciler için özel çizim masaları, tel kâğıt kurutma rafları, ebru malzemeleri için tekneler ve gerekli araçlar, şövaleler ve her türlü resim malzemeleri bulunmaktadır.
2MODA-TASARIM ATÖLYESİ
Öğrencilerin yaratıcı güçlerini ön plana çıkartmayı hedefleyen atölyemizde kişisel özellik ve yeteneklerin gelişmesine yardımcı olmak amacıyla bilgi, beceri ve uygulamalar gerçekleştirilmektedir. Öğrencilerimiz bu atölyede kendi tasarımlarını üretme fırsatı yakalamaktadırlar.
3SERAMİK-HEYKEL ATÖLYESİ
Öğrencilerin üç boyutlu yaratıcı güçlerini ön plana çıkartmayı hedefleyen, bireysel özellik ve yetenekleri doğrultusunda farklı teknik ve materyallerden oluşturabileceği imkanları sunan atölyemizde seramik ve heykel derslerimiz gerçekleştirilmektedir. Atölyede seramik fırını, her çeşit seramik gereçleri ve sergi kaideleri bulunmaktadır.
4BROADWAY
Broadway dersliğinde öğrencilerimiz sahne kültürünü uygulamalı olarak görürken, gösteri öncesi tüm hazırlıkları ve performansları da burada gerçekleştirmektedirler. Bu atölyemizde alanlarında profesyonel olarak çalışan modern dans ve halk oyunları öğretmenlerimizin gözetiminde derslerimiz gerçekleştirilmektedir.

5. HAFTA SONU KURSLARI / ETKİNLİKLERİ

TED Çorlu Kolejinin 7/24 yaşamasına imkan veren donanımlı fiziki yapısı ve güçlü kadrosu, çocuklarımızın hafta sonunda da ilgi duydukları konularda gelişmelerine imkan tanımaktadır.

2021-2022 yılı için geliştirilecek kurslar ve etkinlikler akademik yılın başlamasıyla belirlenecektir.

6. YAZ OKULU

TED Çorlu Kolejinin 7/24 yaşamasına imkan veren donanımlı fiziki yapısı ve güçlü kadrosu, çocuklarımızın yaz aylarında da ilgi duydukları konularda gelişmelerine imkan tanımaktadır.

2022 yazında geliştirilecek yaz okulu programları akademik yılın ilerleyen günlerinde belirlenecektir.
Atatürk Köşesi

Ansolon