PDR çalışmalarında; öğrencinin kendini tanıyarak doğru seçimler yapabilmesi, doğru kararlar alabilmesi, sağlıklı ve dengeli bir insan olarak kendini gerçekleştirebilmesi amaçlanmakta, bu doğrultuda sistemli ve profesyonel bir yardım süreci yürütülmektedir.

TED Çorlu Kolejinde kapsamlı gelişimsel rehberlik anlayışı esastır. PDR hizmetleri gizlilik, gönüllülük, süreklilik, kişi haklarına saygı, bireyin değerliliği, bireyin özerkliği ve ilgili kişilerle işbirliği ilkelerine dayanır.

PDR çalışmaları üç alanda yürütülmektedir.

1-Bireysel Rehberlik: Öğrencilerin kişisel özellikleri ile sosyo-ekonomik ve kültürel faktörleri de göz önünde bulundurarak kişiye özgü eğitim programları geliştirmek, öğrencilerin ihtiyaç ve problemleri ile ilgili öğrencilere ve ailelerine psikolojik danışmanlık hizmeti vermek.

2-Eğitsel Rehberlik: Öğrencilerin çalışma davranışlarını geliştirmek, anaokulundaki öğrencilerin ilkokula, ilkokuldaki öğrencilerin ortaokula; ortaokuldaki öğrencilerin de liseye donanımlı bir şekilde geçişlerini sağlamak.

3-Mesleki Rehberlik: Çoklu Zekâ Teorisi doğrultusunda anaokulundan itibaren öğrencilerin ilgi ve yeteneklerini gözlemlemek, gerekli envanterleri uygulamak ve tüm öğrenimi boyunca ilgi ve yeteneklerini takip ederek öğrencileri kendilerine en uygun mesleklere yöneltmek.

PDR POSTASI

TED Çorlu Koleji Ortaokul PDR Biriminin hazırladığı ve her ay velilerimize gönderdiğimiz PDR Postası bültenlerinin konu başlıklarına göz atabilirsiniz. Sizler de ihtiyaç duyduğunuz, merak ettiğiniz ya da paylaşılmasını istediğiniz konu başlıklarını bizlerle paylaşabilirsiniz.

2021-2022 Eğitim Öğretim Yılı

2022-2023 Eğitim Öğretim Yılı

2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı